Menü
Your Cart

Devedikeni 100 Gr

Devedikeni 100 Gr
Devedikeni 100 Gr

Deve dikeni -  (Lat. Silybum marinum) detoks ve antioksidan özelliği olan iltihap giderici yabani bir bitkidir. Tohum ve yapraklarında bulunan silimarin özellikle karaciğerde biriken zehirli maddelerin atılmasını kolaylaştırır; safra üretimini artırır. Deve dikeninde bolca bulunan Silimarin, serbest radikal ve oksidatif strese karşı koruyucudur; bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu şifalı bitkinin ayrıca yaşlanmayı yavaşlatma ve kansere karşı koruma özelliği vardır. Deve dikeninin tohumları kavrulabilir veya çay yapmak için kullanılabilir, yapraklar çiğ olarak veya pişirilerek tüketilebilir.


Bağışıklık sistemini güçlendirir

Silimarin hastalıkları önlemede yararlı bir “ana antioksidan” olan glutatyon enziminin azalmasını engelleyen bir antioksidandır. Glutatyon kanser, diyabet, kalp hastalığı ve nörodejeneratif hastalıklara yol açan oksidatif stres ile mücadeleye yardımcıdır. Serbest radikaller gibi reaktif oksijen türlerinin neden olduğu önemli hücresel bileşenlere zarar gelmesini önleyebilir. Devedikeni tohumunda bulunan antioksidanlar, toksik maddeleri ve atıkları kandan ve sindirim sisteminden uzaklaştırır ve yaşlanma sürecini yavaşlatmaya yardımcı olabilir. Devedikeni özünün bağışıklık tepkisi üzerinde olumlu etkisi olabilir.


Deve dikeninde bulunan silimarin ve E vitamini kompleksi alkol ve toksik kaynaklı karaciğer hastalıkları, karaciğer yağlanmasısiroz, sarılık, hepatit C gibi hastalıkların önlenmesi için kullanılmaktadır. Karaciğer yağlanmasında doku yenileyici (rejeneratif) etkisi vardır. Karaciğer vücudun filtresi işlevi görür ve toksik maddelerin (kurşun, civa, arsenik gibi) atılmasını sağlar, kanı temizler.

Silimarin güçlü bir karaciğer temizleyicidir; reçeteli ilaçlar, alkol kullanımı, antibiyotikler, kirlilik, ağır metaller vb. durumların neden olduğu karaciğer iltihabı ve hasarını gidermeye yardımcı olur. Siroz ve Hepatit C hastalarının yaşam kalitesinde iyileşme sağlar.(2)

Devedikeni takviyelerinde bulunan antioksidan bileşikler karaciğerin glutatyon üretiminde artışa yol açabilir. Böylece sindirim organları, safra kesesi, dalak, pankreas ve böbrek için koruma sağlayabilir. Safra kesesi taşı oluşmasını engeller. Safra yolu iltihabına (kolonjit) karşı kullanılabilir. Glutatyon üretimi bağırsakların ülserlere ve kolite yol açabilecek iltihaplı hasardan korunmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca safra salgılanmasını teşvik eder. Ancak deve dikeni karaciğer problemleri doktor onayı olmadan kullanılmamalıdır.

Yüksek kolesterole iyi gelir

Devedikeni özleri, yüksek konsantrasyonlarda faydalı yağ asitleri içerir. Omega 3 yağ asitleri kolesterol ve trigliserit seviyelerini dengeleyebilir ve damar sertliği oluşmasının önüne geçebilir. Aynı zamanda silimarin birleşiği de kan damarlarının iltihaplanmasını önleyebilir ve kanı temizleyerek oksidatif stres hasarını minimuma indirebilir.


Kanserin yayılmasını önleyebilir

Devedikeninde bulunan silimarin moleküllerinin %50 ila 70 kadarında DNA hasarı ile savaşan silybin denen bir madde bulunur. Silybin kanserden koruma görevi görür, toksinlerin hücrelere bağlanmasını önler ve hücre yenilenmesine yardımcı olur. Kemoterapinin belirli kanserlere karşı daha etkili çalışmasını sağlayabilir. Devedikeni özleri cilt kanseri hücrelerinin büyümesini baskılayıcı bir etkiye sahip olabileceği ve prostat, kolorektal, meme ve karaciğerde kanserli büyümenin önlenmesine yardımcı olabileceği görülmektedir.

Kemik sağlığını destekler

Devedikeni östrojen eksikliğinden kaynaklanan kemik kaybını önlemeye yardımcıdır ve osteoporoz riskini önler. Menopoz sonrası kadınlarda kemik kaybını önlemek veya geciktirmek için yararlı bir tedavi olabileceği düşünülmektedir.

Anne sütü üretimini artırabilir

Devedikeni özü ve çayı süt üreten hormon üzerinde etki ederek emziren annelerde süt üretimini artırabilir. Bu etki silimarin maddesinden kaynaklanmaktadır. Doğrulamak için daha fazla araştırma gerekmektedir.

Alerjik astıma iyi gelebilir

Devedikeni içindeki aktif maddeler hava yollarında oluşan iltihabı azaltmaya yardımcı olabilir. Fakat konuyla ilgili çalışmalar yetersizdir.

Deve dikeni çayı faydaları

Devedikeni çayı enerji verir, metabolizmayı hızlandırır ve hafızayı güçlendirir. Bu çayın demlenmesi ve içilmesi oldukça kolaydır. Çayın demlenmesi için deve dikeni tohumu veya kurutulmuş yaprakları kullanılabilir. Deve dikeni bitkisinin tohumlarından elde edilen çay, düzenli olarak kullanıldığında iştah açar. Kilo vermek isteyenlerin deve dikeni bitkisini kullanırken dikkatli olması gerekir.

Devedikeni çayı nasıl yapılır?

Kaynamış suyun içerisine bitkiden bir yemek kaşığı eklenir ve ağzı kapatılarak demini alması için 3 ila 5 dakika beklenir. Sonra süzülüp ılık olarak (tercihen nane ile birlikte) günde en çok 3 kez içilebilir. Yemek sonrası şişkinlik ve hazımsızlık olması durumunda içilirse faydalı olacaktır. Taze tüketilmelisi önerilir. Çok tüketilirse ishal yapabilir. Çay için devedikeni özü kullanılacaksa bir bardak sıcak suya 20 damla eklenir.


https://www.medikalakademi.com.tr sitesinden alıntıdır.

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
Kötü İyi
19,99TL
  • Ürün Kodu: DV100