HepsiBahceden Blog

 Doğal Cilt Bakımı

Doğal Cilt Bakımı

Kullandığımız kozmetik ürünleri içerisinde zararlı maddeler varsa cildimize sürdüğümüz anda deri yoluyla kana karışabilir.  O nedenle doğal ve organik içerikli kozmetikler kullanmaya özen gösterilmelidir.

Güzel kokusuyla en eski kişisel bakım ürünlerinden biri olan gülsuyu, antik zamanlardan günümüze çeşitli cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Gülsuyu yağı ve gülsuyu, hafif bir doğal esans olarak kullanılabileceği gibi, cildi tahriş eden çeşitli cilt hastalıklarının belirtilerini hafifletmek, kızarıklığı ve kaşıntıyı almak, cildi nemlendirmek için de idealdir.  (yazının devamı için başlık veya resme tıklayınız)


Acı Pul Biber

Acı Pul Biber

Dünyanın en iyi ve en ucuz ilacı: Acı biber… Acı biberin muhteşem faydaları

Acı biber, tıp dünyasında şeker hastalığından romatizmal ağrılara kadar pek çok soruna çare olması için kullanılıyor. Doğal ağrı kesici olarak anılan acı biberin faydalarını Prof. Dr. Okan Bölükbaşı sıraladı. Bölükbaşı, binlerce yıldır tedavilerde kullanılan acı biberin nasıl tüketilmesi gerektiğini de anlattı.

Aromaterapi

Aromaterapi

Aromaterapi, bitkisel esansiyel yağlar ile yapılan bir terapi yöntemidir. Aromaterapi'de kullanılan yağlar, bitkilerin kök, çiçek, yaprak vs. bölümlerinden elde edilen saf uçucu yağlardır.
Bu nedenle kullanacağımız esansiyel yağlardan iyi sonuçu alabilmek için en kaliteli ve saf yağları kullanmak gerekir.
Aromaterapi çok eskiye dayanan bir tedavi yöntemidir. Köklerini Hindistan ve Çin uygarlıklarında görebiliriz. Mısırlılar ise aroma yağlarını mumyalamada ve ayinlerde kullanmışlardır. Aromaterapi daha sonra Mısır'dan Yunan uygarlığına geçmiş, oradan da bütün dünyaya yayılmıştır.
Eski zamanlarda aromaterapi bir koruyucu hekimlik sistemi idi. Ama dünyada ilaç sanayii başlayınca ve hazır ucuz ilaç elde edilince, zahmetli olan bu işlemden zamanla vazgeçilmiş ve aromaterapi gündemden kaybolmuştur.

Aspir  Yağı

Aspir Yağı

Aspir Yağı Nedir?

Aspir (Carthamus tinctorius) bitkisinin çiçekleri sarı, turuncu veya kırmızı olabilmektedir. Aspir yağını tohumları soğuk sıkım ile edilmektedir. Bazı ülkelerde yemeklik yağ  olarak kullanılmaktadır. Kozmetik ürünlerde ve bir çok el, yüz ve vücut kreminde  aspir yağı kullanmaktadır. Aspir yağı çok ince  bir yağ olması nedeniyle cilt tarafından kolay emilir. İyi bir nemlendirme özelliğine sahiptir.  Her türlü cilt tipine uygundur. Kuru cilde uygulama sonrasında cildin gerilimi azalır ve yağlı hissi bırakmaması en önemli özelliğidi. Bu bitkiden elde edilen yağ, doymamış yağlar açısından zengin olduğu için faydalıdır. .

Sabahları 1-2 çay kaşığı aspir yağı bir bardak su ile içilirse kabızlığa iyi gelir. Adet dönemi sancıların azalmasına yardımcı olur. Menapoz öncesi ve sonrası şikayetleri hafifletir.

.

Beyin Performansını Artırın

Beyin Performansını Artırın

Haydi Egzersiz!  Mutlaka Okuyunuz ve Paylaşınız

1- Beyin açık havadayken ve ayaktayken daha iyi çalışır. İnsan beyninin ayaktayken yaklaşık yüzde 10 daha fazla çalıştığı düşünülmektedir. Hayatınızla ilgili Önemli kararlar alırken açık havada veya doğada deneyebilirsiniz.

2 – Yürürken kolları sallamak beynin performansını olumlu etkiliyor. Önemli kararlarınızı açık havada, kollarınızı sağa sola sallayarak yürürken almaya ne dersiniz?

 (yazının devamı için başlık veya resme tıklayınız)


Beyni Çürüten Flörürün Panzehiri Zerdeçal

Beyni Çürüten Flörürün Panzehiri Zerdeçal

Beyni Çürüten Flörürün Panzehiri Zerdeçal

Bilindiği gibi, Florür artık her yerde bulunmakta; antibiyotiklerden içme suyuna, diş macunlarından yapışmaz tavalara kadar ve bundan kaçamaz bir durumdayız. Yeni araştırmalarda tanıdık bir baharatın florür hasarlarını önlemede umut vaat etttiği rapor edilmekte.

Çörek Otunun Sağlığa Faydaları

Çörek Otunun Sağlığa Faydaları

  • Dünya çapında bütün laboratuvar çalışmaları; çörek otunun insan sağlığına faydalarını ortaya çıkarmak, hastalıkların tedavisinde nasıl kullanılacağını belirtmek için yapılmaktadır ve bu çalışmalar yardımıyla önemli sonuçlar ortaya çıkarılmıştır. Fakat son yıllarda yapılan araştırma sonuçlarını okuduğunuzda sizler bile okuduklarınıza inanamayacaksınız.

Doğal Zeytinyağı Sabunu

Doğal Zeytinyağı Sabunu

Prof. Dr. Ayten Altıntaş

Sabuna ihanet etmeyin!

Gün geçmiyor ki doğal; insan dostu bir gıdanın veya malzemenin bambaşka bir hale geldiğine şahit olmayalım! Sabun da bunlardan biri...


EKŞİ MAYALI EKMEK YAPIMININ PÜF NOKTALARI

EKŞİ MAYALI EKMEK YAPIMININ PÜF NOKTALARI

1- Mayayı cam bir kabın içinde hazırlayın. Ne kadar köpüklendiğini, kabardığını rahatça görebilirsiniz.
2- Sadece kaynak suyu, içme suyu kullanın. Klorlu su iyi olmuyor. Kullandığınız su sıcak olmasın, sıcak su mayayı öldürür. Parmak yakmayacak kadar ılık olması en iyisidir.
3- Kaşık kullanmanız gerekirse sadece tahta kaşık kullanın. Metal kaşık değdirmeyin. Elle karıştırmanızı tavsiye ederim.
4- Sadece yerli buğdaydan öğütülmüş veya organik un kullanın. Hibrit buğdaydan öğütülmüş un kuvvetli değildir. Unun içine ağartıcı, bozulmasını önleyici, vs. kimyasal malzeme girmemiş olmalıdır. 
(yazının devamı için başlık veya resme tıklayınız) 

Gıda ve İnsan

Gıda ve İnsan

Meyve ve sebzenin kaliteli olup olmadığını bakarak anlar mısınız?

Tarımsal ürünleri gönül rahatlığı ile yiyebiliyor musunuz?


Görüşlerinizi bizimle paylaşır mısınız?

Görüşlerinizi bizimle paylaşır mısınız?

Görüşlerinizi, sitemizde bulunmasını istediğiniz veya özel olarak istediklerinizi lütfen bize iletin.

e-posta: bilgi@hepsibahceden.com

Hepsibahçeden Mağaza

Hepsibahçeden Mağaza

Hepsibahceden.com olarak sizlere internet üzerinden sanal mağazamız ile hizmet verirken Fethiye'de bulunan Hepsibahçeden mağazamız ile sizlere hizmet vermeye devam ediyoruz.

Zeytinyağı ve Zeytin çeşitleri, Baharatlar, Fermente doğal sirkeler, Tıbbi bitkiler, Kuru Meyveler, Atalık tohum, Yerel tohum ürünler, Bal çeşitleri, Tarhana, Doğal sabunlar, SLS içermeyen şampuanlar, Saf bitkisel sabit  yağlar, Bitkisel yağlar, Esansiyel yağlar, Siyez unu, Siyez bulguru, glutensiz unlar, glutensiz makarnalar gibi pek çok ürünü bulabilirsiniz

Mayalı / Fermente Gıdalar

Mayalı / Fermente Gıdalar

Mayalı / Fermente Ürünler Sağlık Kaynağı
(yazının devamı için başlık veya resme tıklayınız)
Mutlu ve güzel yaşamın sırrı

Mutlu ve güzel yaşamın sırrı

Mutlu ve güzel yaşamın sırrı bulundu. Mutlu ve olumlu (pozitif) olmak + sağlıklı beslenmek. Her ikisi ayrılmaz bir bütünün parçasıdır.

Rafine gıdalar yerine işlenmemiş, doğal gıdaların tercih edenler daha sağlıklı ve bağışıklık sistemleri daha güçlü oluyor. Beslenme biçimi kişinin alışkanlıklarıdır. Aile içi ve dışardada öğrenilir. Rafine ve sağlıksız gıdalarla beslenenler eğer isterlerse beslenme alışkanlıklarını değiştirebilirler. Bu değişim kişinin sağlığına derhal olumlu olarak yansıyacaktır. (yazının devamı için başlık veya resme tıklayınız)

PROBİYOTİKLER NEDEN ÖNEMLİ

PROBİYOTİKLER NEDEN ÖNEMLİ

Bağışıklık zayıflayınca sadece enfeksiyonlara değil, kansere yatkınlık da oluyor, “kanser patlaması”nın arkasında da yine o var. “Şişkinlik, ishal, kabızlık” gibi sindirim problemleri, özellikle “gaz” neredeyse herkesin sorunu. Bitmedi! Bir de “alerji” konusu var. Hapşırıp aksıranlar, nefes darlığından bunalanlar, gece gündüz kaşınanlar saymakla bitmez. Ya “reflü-helikobakter” gibi mide problemlerine ne demeli? 

Sarımsak ve Faydaları

Sarımsak ve Faydaları

Sarımsağın Sağlığınıza olan 6 Şaşırtıcı Faydası

Sarımsağın Faydaları

 Sarımsak. Zeytinyağında pişmiş, ağzınızda tereyağı gibi eriyor. Ayrıca kıyılmış ya da çiğ de tüketebilirsiniz. Keskin ve acı bir tadı vardır. Her iki şekilde de bu sebze içerde ve dışarda oldukça önem taşır.

Sarımsaktaki organik sülfür bileşikli allicin ona bu acı kokuyu verir ve onu beslenmeniz için önemli hale getirir.
(yazının devamı için başlık veya resme tıklayınız) http://www.hepsibahceden.com/blogs/


ŞEKER OVMASI İLE GÜZEL BİR CİLT

ŞEKER OVMASI İLE GÜZEL BİR CİLT

Güzel bir cilde sahip olmak ister misiniz?

SOĞUK DUŞUN FAYDALARI

SOĞUK DUŞUN FAYDALARI

Banyo veya duştan çıkmadan önce yaz kış, dayanabildiğimiz kadar soğuk suyla yıkanmayı alışkanlık haline getirmeliyiz. Faydaları; Vücudu zinde tutar. Kan akışını hızlandırır; kışın banyo çıkışında üşümeyi engeller. Yazın vücudu serinletir. Yeni farkettiğim ve bence en önemlisi soğuk suyun etkisiyle vücut derhal derin diyafram nefesi almaya başlıyor. Böylece tüm hücrelere bol oksijen gidiyor. Vücudu alkali yapmanın, hastalıkları yenmenin en iyi yolu diyafram nefesi olduğu unutulmamalı. Banyo sonrası 2 bardak su içilmelidir.

Su Hayattır 1

Su Hayattır 1

SU HAYATTIR

 Kısım 1

Yaşam ve Su

Su sağlıklı yaşamak için zorunlu gıdaların başında geliyor. Yemek yemeden haftalarca yaşayabiliyoruz ama su içmeden birkaç günden fazla yaşamamız mümkün değil! Yetişkin bir erkeğin vücut ağırlığının yüzde 60’ı su. İnsanlar vücut suyunun yüzde 10’unu kaybettiklerinde yaşamları tehlikeye giriyor, yüzde 20’sini kaybettiklerinde ise ölüm kaçınılmaz oluyor.

(yazının devamı için başlık veya resme tıklayınız)


Su Hayattır 2

Su Hayattır 2

Kısım 2

Dr. Fereydoon Batmanghelidj 
(Feridun Batmangeliç)

İran asıllı ABD’de yaşayan Dr. Fereydoon Batmanghelidj (Feridun Batmangeliç) Su: Hasta Değil, Susuzsunuz kitabında tüm hastalıklarda en önemli nedenin, vücudun susuz kalması olduğunu söylüyor.Bu bilim adamına göre doğru su tüketimi ile nerdeyse bütün hastalıklara karşı korunabilmek mümkündür. Dr. Fereydoon Batmanghelidj  İran İslam Devrimi sırasında 1979 yılında idamla yargılanmak üzere hapiste yatıyor.

(yazının devamı için başlık veya resme tıklayınız)


Sütün en vitaminli hali: Geleneksel Yoğurt

Sütün en vitaminli hali: Geleneksel Yoğurt

Sütün en vitaminli hali: Geleneksel Yoğurt

Asırlarca hayvanlar merada otladı, sütleri sağıldı, çiğ içildi, yoğurt ve peynir olarak tüketildi. Atalarımız yıllarca taze süt içti ve yoğurt yedi...Sonunda atalarımız sağlıklı idiler, o zamanlar hijyen denen pastörize işlemi yoktu ve kronik hastalıklar da yoktu!

Alanında uzman isimlerin ifadesi ile `gıda emperyalizmi` her yanımızdan sarıyor ve adeta insanların beslenme alışkanlıklarını değiştirmek için asırlık doğrular yanlışmış gibi gösterilmeye çalışılıyor.

Medyada reklamlarla gündeme gelen ve açık sütü kötüleyip, pastörize sütü öven tanıtımların perde arkasını Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı ve Metabolizma ve Beslenme Bilim Dalı Başkanı. Prof. Dr. Ahmet Aydın`a sorduk.

Neden açık süt kötülenip pastörize süt en sağlıklı deniyor? (yazının devamı için başlık veya resme tıklayınız)

Doğal Yoğurt Mayası ister misiniz? http://www.hepsibahceden.com/Besleyici-Zengin-Kahvalt%C4%B1l%C4%B1klar/Ke%C3%A7iS%C3%BCt%C3%BC-Kefir-Mayas%C4%B1-Probiyotik-Yo%C4%9Furt-Mayas%C4%B1


Tarçın

Tarçın

Tarçın daha çok soğuk havalarda tüketilir. Bunun en büyük sebebi şüphesiz soğuk sonucu meydana gelen hastalıkların tedavisinden kurtulmaktır. Tarçın, aslında bütün bir yıl boyunca muhafaza edilebilir ve kullanılabilir. Tarçın içerdiği zengin vitamin ve besinlerle birçok hastılığı tedavisinde kullanılmaktadır. Aynı zamanda birçok hastalık için de koruyucu özellik taşır.

Tıklayınız http://tinyurl.com/h6nng8uTaze Doğal ve Canlı Gıda Yiyelim

Taze Doğal ve Canlı Gıda Yiyelim

Taze ve doğal gıda canlıdır. Ne kadar faydalı olduğunu bilmeyenimiz yoktur.  Ünlü hekim Hipokrates'in dediği gibi ''Gıdalar ilacımız, ilacımız gıdalar olsun''  Buğday, nohut ve mercimeği böyle yemiş miydiniz?  (yazının devamı için başlık veya resme tıklayınız)

Temizlik

Temizlik

Bugünümüz ve Yarınımız İçin Doğal Temizlik Ürünleri Kullanalım.  Eğer suyumuzu toprağımızı, koruyacaksak değişime, önce kendimizden başlamalıyız. Evde kullandığımız çeşitli deterjanların yerine  doğada parçalanabilir eko deterjanlar, sabun, arap sabunu vb. kullanmaya hazır olun. Cildmize temas eden zararlı ürünler deri yoluyla saniyeler içinde  vücudumuzda birikebilir ve zara verebilir.   (yazının devamı için başlık veya resme tıklayınız)

 

ZİHNİNİZİ VE HAFIZANIZI GÜÇLENDİRMEK İÇİN…

ZİHNİNİZİ VE HAFIZANIZI GÜÇLENDİRMEK İÇİN…

ZİHNİNİZİ VE HAFIZANIZI GÜÇLENDİRMEK İÇİN…
Hepimizin iyi bildiği bir bitkinin pek bilinmeyen özelliklerinden bahsetmek istiyorum.